ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA
W ŻYCIU PRYWATNYM.

Coraz częściej mówi się o odpowiedzialności cywilnej osób indywidualnych za wyrządzone szkody. Sprawy o zadośćuczynienie niejednokrotnie znajdują swój finał na sądowej wokandzie, bo coraz więcej osób dochodzi swoich praw za szkodę wyrządzoną przez osoby trzecie. Jak uchronić się przed finansowymi konsekwencjami szkód powodowanych przez nas, nasze dzieci, zwierzęta lub podopiecznych?

Polisa OC dla osób indywidualnych – kiedy można z niej skorzystać?

Nikt nie chciałby z własnej kieszeni pokrywać np. kosztów naprawy samochodu uszkodzonego przez dziecko będące pod Państwa opieką lub przez wózek z zakupami, który stoczył się na parkingu przed centrum handlowym. Inne przykłady? Często spotykane w blokach mieszkalnych zalanie wodą mieszkania sąsiada na skutek awarii np. pralki. Ubezpieczenie to jest bardzo popularne wśród osób uprawiających rekreacyjnie takie sporty jak narciarstwo, snowboard – gdyż na zatłoczonych stokach nie trudno przewrócić, potrącić innego narciarza. W takim przypadku koszty niefortunnych wypadków (i wynikające z nich roszczenia innych osób) zaspokoi ubezpieczyciel - oczywiście tylko do wysokości sumy gwarancyjnej oraz gdy nie zaistnieją żadne okoliczności mogące zwolnić go z odpowiedzialności. Lista takich wyłączeń zawsze zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi warto zapoznać się dokładnie przed zawarciem umowy.

Jak wybrać dobrą polisę OC dla osób indywidualnych?

Najczęściej ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest dodatkową klauzulą przy ubezpieczeniu domu/mieszkania. W niektórych towarzystwach występuje jako osobny produkt – można go wykupić niezależnie od posiadanych innych ubezpieczeń. Przedstawiamy najważniejsze punkty na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na wybrane ubezpieczenie.

  • Zakres ochrony i klauzule dodatkowe. Niektóre towarzystwa oferują jeden rodzaj ubezpieczenia, bez możliwości rozszerzenia zakresu ochrony. Jeżeli szukamy czegoś więcej, taka oferta może nie spełnić naszych wszystkich oczekiwań.
  • Sprawdzenie zakresu terytorialnego (np. tylko RP, RP i Europa, świat z wyłączeniem USA i Kanady). Określa gdzie nasza polisa będzie obowiązywała.
  • Sprawdzenie czy ochrona obejmuje jedynie ubezpieczonego (czyli właściciela domu/mieszkania) czy również osoby bliskie wspólnie z nim zamieszkujące, a jeśli tak, to czy istnieje obowiązek wskazania we wniosku tych osób i opłacenia za nie dodatkowej składki.
  • Sprawdzenie w związku z jakimi czynnościami życia prywatnego udzielana jest ochrona, bo może być ograniczona tylko do tych związanych z posiadaniem mienia i nie dotyczyć innych, związanych np. z posiadaniem psa, uprawianiem sportów, pilnowaniem dzieci itp.
  • Suma gwarancyjna, czyli górna granica odpowiedzialności na jedno i wszystkie zdarzenia zaistniałe w okresie ubezpieczenia. Unikajcie Państwo zbyt niskich sum gwarancyjnych, ponieważ nie zawsze są one w stanie pokryć wszystkie koszty wynikające ze szkody.

Wybór odpowiedniej oferty wydaje się skomplikowany, ale właśnie w takich sytuacjach proponujemy Państwu skorzystanie z naszego doświadczenia i wiedzy. W czasie jednej wizyty, poznając Państwa oczekiwania i plany wspólnie przeanalizujemy zapisy, paragrafy oraz treść OWU, aby znaleźć polisę, która najlepiej sprawdzi się w Państwa przypadku. Zapraszamy do wizyty w naszym biurze!

Kontakt:

tel. 32 737-27-60,
e-mail: cuk@onet.pl

GALERIA